Choroby wieku podeszłego

Promocja pieluchy Pełczyce

zachodniopomorskie

Ciało człowieka z biegiem lat podlega przemianie i osłabieniu. Niedomagania w funkcjonowaniu narządów, niższa sprawność mózgu, brak sił – to zaledwie niewiele z czynników towarzyszących różnych schorzeniom. Na co najczęściej mają seniorzy?

Promocja pieluchy Sianów

Choroby wieku starczego to sukces naturalnego procesu, którym jest starzenie się organizmu, jednakże ich wystąpienie może przyspieszyć m.in. tryb życia, niezdrowa dieta, ogólne zaniedbanie, uwarunkowania genetyczne itd.

pampersy allegro
pampersy allegro

Osoby stare często muszą zrozumienia, cierpliwości i akceptacji, a jeszcze opieki i ochron w najciemniejszych czynnościach. Mogą mieć kłopot np. z stałą toaletą – wtedy przydatne będą pieluchomajtki dla dorosłych – kąpielą, chodzeniem itd. Poniżej najczęściej występujące wady w wieku senioralnym.

Zobacz również promocja pampersy

Nietrzymanie moczu

Na NTM, czyli mimowolne częściowe lub całkowite opróżnianie pęcherza moczowego, cierpią głównie kobiety, ale problem może wynikać także mężczyzn. To niepowtarzalna spośród najbardziej kłopotliwych dolegliwości, o której zawsze żaden senior nie chce rozmawiać. Pewno żyć dowodem chorób układu nerwowego, najczęściej pomimo jego uwagą są zaburzenia dróg moczowych.

Promocja pieluchy Sianów

Zwykle trzeba mieć pieluchomajtki dla dużych, ale również zastosować odpowiedni system działania – np. środki farmakologiczne, fizjoterapia, trening mięśni Kegla itd.

Osteoporoza

Osteoporoza to następna z chorób będących zwłaszcza w wieku podeszłym wieku. Ryzyko wystąpienia nowości w tkance kostnej rośnie wraz z wiekiem, i ostatnie jest u kobiet po 50. lub 60. roku bycia. Przed menopauzą to estrogeny chronią przed pojawieniem się osteoporozy, po przekwitaniu poziom hormonów wyraźnie, bo aż o 75 proc., spada. Ubytek masy kostnej kojarzy się z chęcią na złamania, bólami kości itd.

Zaburzenia opinie i wada Alzheimera

Zapominanie imion, nazw sprawie oraz zdarzeń, problemy z koleją pewnych wydarzeń lub przypomnieniem sobie adresu czy nazwiska są mniej istotne, jeśli senior jest pod stałą opieką. Gdy zostanie tenże i zapomni ważnych sprawie – np. wyjdzie z domu bez rozwiązania go na środek, odkręci gaz, wyjdzie sam na wieś oraz nie będzie znał wrócić – pewno się to dokonać tragicznie. Zaburzenia pamięci to właściwa i zła dolegliwość, często – pomimo iż nie zawsze – towarzysząca chorobie Alzheimera. Potrafi to być przecież i otępienie, uszkodzenie mózgu, które ogranicza jego działalność. Zaburzenia też potrafią prowadzić np. depresji.

Nadciśnienie tętnicze

To schorzenie układu sercowo-naczyniowego jest zwłaszcza u kobiet po 65. roku życia – przechodzi na nie aż 75 proc. seniorów. U wielu pacjentów nadciśnienie długo nie daje żadnych objawów, zwłaszcza w początkowym stadium. Wada jest efektem procesów trwających w naczyniach tętniczych w miarę starzenia się organizmu. Wyróżniamy wiele czynników, które potrafią sprawić lub zaostrzyć przebieg choroby, m.in. otyłość, nieodpowiedni tryb działania i niska dieta, brak aktywności fizycznej, spożywanie znacznych sumie alkoholu, lecz też uwarunkowania genetyczne. Dużo jak najwcześniej zadbać o profilaktykę, czyli zmienić styl życia a dietę, a jeszcze minimalizować działanie czynników ryzyka nadciśnienia tętniczego i leczyć preparaty obniżające ciśnienie.

Cukrzyca

Badania dowodzą, że szczyt zachorowań na cukrzycę typu 2 to punkt osób około 60. roku bycia. W podeszłym wieku cukrzyca może funkcjonować bez widocznych objawów. Są jednak czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia choroby u seniorów – to m.in. nadwaga czy otyłość (głównie typu brzusznego), niska aktywność fizyczna, upośledzenie pracy nerek oraz wątroby.

Zobacz źródło artykułu Choroby wieku podeszłego

 

Promocja pieluchy Sianów

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments