Poznaj najważniejsze składniki odżywcze obecne w rybach

Poznaj Najważniejsze Składniki Odżywcze To W Rybach

Poradnik

Poznaj Najważniejsze Elementy Odżywcze Obecne W Rybach Świeże ryby – zwłaszcza te ciężkie i morskie (łosoś, śledź, makrela), ale i hodowlane (pstrąg, karp) – obfitują w witaminy, mikroelementy też inne elementy odżywcze. Jakie z nich kosztować i dlaczego? Poznaj powody, dla jakich warto urozmaicić jadłospis, dostarczając do niego ryby morskie i słodkowodne.

Poznaj Najważniejsze Elementy Odżywcze Obecne W Rybach

Spożycie ryb w Polsce – mimo coraz większej otwartości na drugie smaki, a jeszcze będącej świadomości zdrowego odżywiania – jest zawsze małe. Statystyczny Polak zjada ok. 13 kg ryb rocznie, podczas gdy Japończyk blisko pięć razy więcej. Dietetycy zalecają, aby jeść ryby nawet 2-3 razy w tygodniu – ze względu na ich zaleta odżywczą i prozdrowotną. Jakie składniki można wyszukać w rybach?

Kwasy omega-3
W rybach morskich te są m.in. nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Życie tych związków na system odpowiedni jest nie do przecenienia: począwszy od dobrego nacisku na wspomaganie rozwoju układu nerwowego, poprzez łagodzenie stanów zapalnych, przeciwdziałanie miażdżycy i zakrzepom, aż po regulowanie poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Coraz częściej przywiązuje się kwasy omega-3 z życiem antydepresyjnym, a choćby z profilaktyką nowotworów.

Mikro- i makroelementy
W rybach znajdziemy m.in.:

fosfor (bierze start w tokach regeneracyjnych),
selen (ma robienie antyoksydacyjne i utrzymuje komórki przed działaniem wolnych rodników),
jod (wspomaga prawidłowe funkcjonowanie tarczycy),
fluor (myśli o stan kośćca i wzmacnia zęby).
Jeszcze w ciele ryb te są witaminy: A, E i C. Stanowi ono także dobre źródło witaminy D, która stanowi wyjątkowo obowiązująca w utrzymaniu homeostazy organizmu, myśli o jego siła i trzyma kontakt z odpowiednią czynnością układu hormonalnego.

Potrzebne białka i aminokwasy
Mięso ryb charakteryzuje się dużą zawartością białka oraz lizyny, cysteiny i metioniny, czyli aminokwasów niezbędnych ludzkiemu organizmowi, a poprzez niego niewytwarzanych. Cechują się wysoką strawnością plus są przyswajane w prawie 90%. Pamięta toż skuteczny nacisk na światowy stan odżywienia organizmu – a przy tym wpływa budowę mięśni, produkcję kolagenu, poprawia koncentrację.

zobacz również Poznaj najważniejsze składniki odżywcze obecne w rybach

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments