Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć (2012)

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Dobra

zachodniopomorskie

Efektowny początek – Alfred Hitchcock powiedział kiedyś, że dobry film powinien rozpocząć się od trzęsienia ziemi, a później napięcie powinno tylko rosnąć. Tej reguły z pewnością miał się także Patryk Vega w filmie „Hans Kloss. Stawka korzystniejsza niż śmierć”. Teraz na początku okrutni naziści posiedli niezwykle cenny skarb w struktur Bursztynowej Komnaty, który obudził w nich pełne najgorsze instynkty.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Bobolice

Mrożące krew w żyłach spojrzenie Wojciecha Mecwaldowskiego w sile Ringlego zwiastuje pełny napięcia i nerwowego oczekiwania charakter historii granej w filmie. Już z początku wybuchów i istnego morza natury nie brakuje. Dla widzów lubiących czuć dreszczyk emocji i efektowne zwroty akcji film Patryka Vegi z pewnością jest bardzo różnorodną i dość oryginalną propozycję.

klik i ogladaj film

Historia pełna zagadek

Wojenny film sensacyjny Patryka Vegi porusza temat poszukiwania zaginionego, zrabowanego przez nazistów skarbu, na jakiego poszukuj wpada wybitny agent polskiego wywiadu Hans Kloss. Bursztynowa komnata to jakaś spośród najbardziej interesujących tajemnic dotyczących II Wojny Światowej. Nie obywa się oczywiście bez przeszkody, jakie są spowodowane m. in. przez działania dawnego znajomego głównego bohatera – Hermanna Brunnera. W wszelkiej przygód z udziałem przystojnego asa wywiadowczego nie mogło zabraknąć i dobrych pań i elementu miłosnego. O względy mężczyzny rywalizują piękna Ingrid Heiser (Anna Szarek) oraz młodziutka Elsa Krause (Marta Żmuda – Trzebiatowska).

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Bobolice

Solidne podstawy

Scenariusz do filmu został przygotowany na czynnikach „Stawki większej niż bycie” Andrzeja Zbycha. Emitowany w latach sześćdziesiątych serial jest istotną legendę polskiej popkultury. Patryk Vega jako reżyser musiał się zmierzyć z niezwykle trudnym zadaniem którym było nakręcenie kolejnych spraw najbardziej powszechnego asa polskiego wywiadu. Warto zauważyć, że dodatkowym ograniczeniem prawdopodobnie żyć wiek reżysera – jest on mniejszy z oryginalnego serialu o całą dekadę. Mimo wszystko, Patryk Vega wraz z Władysławem Pasikowskim, jaki był ważny za scenariusz do filmu świetnie poradzili sobie ze powstawaniem kolejnej sprawie z udziałem Hansa Klossa. Opowieść jest utrzymana w klimacie legendarnego serialu, jednak posiada ona wiele elementów tego kina. Nie zawiodło w nim wielu spektakularnych efektów specjalnych jak również aktywnych, zaskakujących zwrotów akcji.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Bobolice

Dwubiegunowa akcja

Ciekawym zabiegiem ożywiającym akcję filmu jest skorzystanie przez scenarzystów przeskoku pomiędzy latami młodości głównego bohatera, w których powodował on chodzenia Bursztynowej Komnaty a spotkaniem Hansa Klossa z Brunnerem w czystej Hiszpanii w latach 70. Do retrospekcji wydarzeń użyto ciekawego zabiegu stopniowego przyciemniania ekranu. Dzięki temu zjawiska minionych lat 40 przywoływane pomiędzy wydarzeniami ważnymi nie zlewają się spośród nimi. Taki zabieg nadaje filmowi i niepowtarzalnego klimatu.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Bobolice

Znakomita obsada

W filmach Patryka Vegi nie nie brakuje swoich zaś cenionych aktorów. Młode pokolenie aktorów poradziło sobie całkiem nieźle, jednak na najpełniejszą uwagę zasłużyła oczywiście stara gwardia aktorska. Wielcy z serialu Stanisław Mikulski i Emil Karewicz jako Kloss i Brunner powracają na monitor w ogromnym stylu. Panowie mimo zaawansowanego wieku pokazali, że jeszcze są w świetnej formie. Co dużo, można zaryzykować stwierdzenie, że starsze pokolenie aktorów nieco przyćmiło odtwórców głównych bohaterów w młodym wieku (Tomasz Kot oraz Piotr Adamczyk).

Odejście od schematu

„Hans Kloss. Stawka korzystniejsza niż śmierć” nie jest właściwym filmem przypominającym inne produkcje Patryka Vegi. Reżyser jest oczywisty raczej z bycia bezkompromisowych obrazów środowiska policyjnego. Wbrew tego, że zarówno czas jak również tematyka filmu znacząco odbiega z reszty produkcji, to fani Vegi z pewnością się nie zawiodą. Można śmiało powiedzieć, że ukazanie na konkretnym ekranie nowych przygód Hansa Klossa powiodło się. Film jest duży szacunek dla legendarnego serialu z lat sześćdziesiątych.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Bobolice

źródło artykułu Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments