Drzewka Bonsai z Japonii - Poradnik o Bonsai w czterech porach roku

Drzewka Bonsai Człopa

zachodniopomorskie

O tym, że Japonia słynie z drzewek Bonsai wszyscy słyszeli. Ale składa się, że nigdy co drugiego czytać o Bonsai, oglądać, a nawet hodować, i co drugiego natrafić na swoje oczy Japonię przesiąkniętą kulturą Bonsai. Czy drzewka Bonsai faktycznie są częścią kultury Japońskiej kiedy się powszechnie uważa, czy tylko my Europejczycy jak myślimy Bonsai to z razu przychodzi nam do góry Japonia?

Drzewka Bonsai Trzcińsko-Zdrój

Drzewka Bonsai podstawowe informacje

poczta kwiatowa

Rzeczywiście, ci którzy stanowili w Japonii mogą zapewnić, że drzewka Bonsai można natrafić na jakimś etapu. Ważna je odnaleźć w witrynach sklepowych, restauracjach, przedsiębiorstwach i wszędzie w obecnych miejscach drzewko Bonsai nie tylko ma znaczenie zdobić lecz i podnosi prestiż firmy. Bonsai królują jeszcze w ogrodach także tych przy świątyniach a też przy zwykłych domach również w utrzymaniach. Przy wpisaniu do lokalu można np. spotkać częstokroć całą kolekcję miniaturowych drzewek są to m. in. śliwy, sosny, klony i miłorzęby, a także złocienie.

Drzewka Bonsai z Japonii - Poradnik o Bonsai w czterech porach roku

Gdy w Japonii chcielibyśmy uzyskać drzewko Bonsai więc nie czerpie z tym poważniejszego kłopotu. Wybór jest rzeczywiście wielki, że trudno byłoby się zdecydować. Przekrój cenowy dodatkowo stanowi ciężki, ponieważ cena Bonsai zależy nie wyłącznie z wieku drzewka a także z ręki mistrza. Tak to za drzewko Bonsai możemy zapłacić z kilku dolarów do kilku tys. dolarów. Urządzenia i urządzenia do budowania drzewek Bonsai też można dostać bez większego kłopotu. Jest ich pełne mnóstwo w sklepach ogrodniczych oraz przy ogrodach botanicznych. Najlepiej jednak dokonywać zakupy na koncertach przedświątecznych, gdyż to dokładnie tam skorzystać można z porad prawdziwych profesjonalistów i fachowców w książce Bonsai.

Jedną z większych atrakcji które można podziwiać jest duże drzewko Bonsai w ogrodzie samurajskim Ritsurin w Takamotsu na wyspie Shikoku. Historia mówi, że Szogun lenari Tokugawa podarował w 1832 r małe drzewko panu Yorihiro Matsudaira, który posadził je nad stawem. Dziś sosna jest leciwym i wyjątkowym drzewem, która sprawia zachwyt turystów.

Kiedy spoglądamy na drzewa występujące w przyrodzie nie da się nie zauważyć naturalnych zmian, które wymusza obracająca się pogoda. Ponieważ drzewko Bonsai jest taką miniaturką drzewa będącego w naturze, będzie ponad świadkami zmian, przede wszystkim jeżeli należy o koronę drzewka. Pielęgnując Bonsai uczestniczymy w następującym procesie będących po sobie pór roku. Zaczynamy lepiej znać otaczający nas świat i ograniczamy go inaczej niż kiedyś.

Zimą wszystkie filgramowe gałązki są szczególnie znane i wykonują wrażenie jakby je ktoś naszkicował ołówkiem. Przycinanie tych gałązek w właściwym czasie sprawi, że Bonsai będzie osiągał własną głębię, jaką będzie produkować cale mnóstwo takich małych gałązek.

 

Wiosną pąki na drzewku powoli się otwierają. Pojawia się dodatkowy kolor ? jasnozielony, który wykonywa, że nasz Bonsai zupełnie inaczej wygląda. Teraz kiedy roślina wypuści lada dzień dzisiejsze, jasnozielone liście, jest wyjątkowo wrażliwa na nocne przymrozki, a dlatego nie ma co się spieszyć z odkrywaniem rośliny.

 

Latem Bonsai przybiera jeszcze inny kolor. Stanowi wówczas mocna zieleń. Całość formy sprawia silnie rosnącego drewna w prywatnej pełnej okazałości. Wykazuje dużą tolerancyjność na sposoby, które potrzebujemy wykonać, a które są niezbędne. Tylko wtedy gdy drzewko jest wiele energie musimy usunąć zbyt wielkie liście, które psują formę oraz zbyt długie pędy.

Jesienią przecież mamy do podejmowania z wszelką paletą barw. W relacje od modelu są to kolory typowo jesienne od różnorodnych pomarańczy po każde odcienie brązu. Atrakcją stanowi to, iż im słoneczniejsze lato, tym wyrazistsze kolory drzewko Bonsai przybiera wraz z nadejściem jesieni.

By nie popełnić żadnego błędu podczas całorocznej pielęgnacji Bonsai został zaprojektowany specjalny kalendarz, który umiejscawia wszystkie niezbędne zabiegi, jakich należy zrobić przy pielęgnacji drzewka Bonsai w sezonie, a także ułatwi zwłaszcza początkującym Bonsaistą krok po kroku wykonać niezbędne czynności.
Pielęgnacja drzewek Bonsei w pozostałych porach roku:

Styczeń

To nietypowy okres. Trzeba mieć aby temperatura dodatnia nie przekroczyła +10 stopni. Unikamy w owym sezonie wystawiania drzewka na silne promienie słoneczne gdyż widać toż się skończyć popękaniem kory. Te drzewka, które zostały zabezpieczone przed mrozem powinny pamiętać zawsze wilgotne podłoże. Przecież te drzewka, które nie zostały osłonięte przed mrozem podlewamy tylko wtedy gdy jest temperatura dodatnia.

Luty

Ostatnie maj w jakim potrafimy zacząć myśleć o przesadzaniu. Czyste i mocne na mróz drzewka z białymi końcówkami korzeni możemy przesadzić, ale jeszcze trzeba myśleć o tym, aby zabezpieczyć je przed mrozami. Gdyż w lutym drzewka zajmują się z grubego snu toż muszą korzystać kilku dużo wilgotno. Nie potrafimy ich jednak przelać. Obumarłe pędy możemy usunąć wraz z niższymi konarami. Miejsce po cięciu należy posmarować specjalistyczną maścią aby szybciej się zabliźniły. Dopóki trzymają mrozy nie wolno nam służyć zabiegu drutowania, jednak kiedy właśnie gałązki staną się bardziej elastyczne to wchodzimy do budowania drzewka poprzez drutowanie.

Marzec

Ostatnie miesiąc, w jakim potrafimy również dokonywać cięć. Utrzymujące się pąki na drzewku Bonsai będą gwoli nas wskazówką mówiącą o tym, które gałęzie nie obumarły. Te na jakich nie ma pąków to wycinamy, ale ostatnie z pąkami przycinamy do prawidłowej długości. W marcu możemy i drzewko przesadzić jeśli stary tego sposobie nie wykonywaliśmy. Możemy i zacząć drutować tylko w forma bardzo delikatny, by nie poobrywać pąków. W marcu i sprawdźmy albo nie pojawiły się na drzewku jakieś szkodniki, gdy właściwie toż chodzi zacząć walkę z nimi.

Kwiecień

Jeśli jeszcze są przymrozki to chodzi drzewka chronić przed nimi. Możemy jeszcze przyciąć drzewka liściaste. Przy iglastych z przycinaniem należy się wstrzymać do punktu, aż ich młode tegoroczne pędy dojrzeją. Oraz w kwietniu możemy zacząć drutować drzewka iglaste, choć na drutowanie drzewek liściastych jest już zbyt późno.

Maj

Te drzewka, które wypuściły młode pędy możemy zacząć zasilać specjalnymi nawozami przeznaczonymi do pielęgnacji Bonsai z pewnym wyjątkiem, nie nawozimy drzewek świeżo przesadzonych. Od maja zaczynamy drzewko codziennie podlewać i codziennie szukać jego wilgotność. Jeśli należy o przycinanie to rzeczywiście teraz możemy sosnom skrócić młode pędy. Pozostałe gatunki iglaste też muszą poczekać na przycięcie. Drzewka liściaste możemy przyciąć bez obaw. Nadal wymagamy być zainteresowani, jeżeli należy o szkodniki i codziennie pytać czy każde się nie pojawiły.

Czerwiec

To okres upałów, więc drzewko podlewamy codziennie z umiarem. Zasilamy drzewko odpowiednim nawozem do Bonsai. U drzewek liściastych możemy przyciąć zdrowe liście, natomiast u drzewek iglastych możemy zrobić już odpowiednich cięć wg obranego stylu. Drzewka iglaste możemy zacząć drutować, pamiętając by nie drutować igieł.

Lipiec

Zwiększamy częstotliwość podlewania do kilku razy dziennie. W dobę kiedy promienie słoneczne są bardzo aktywne nie opryskujemy liści gdyż więc im zaszkodzi. Zraszamy drzewko w godzinach późno popołudniowych oraz wieczornych. W lipcu w dalszym rozwoju intensywnie nawozimy, zwłaszcza po dłuższych opadach. To pewny pora na cięcia, gdyż w owym sezonie rany po cięciach bardzo szybko się goją. Zaczynamy oglądać odrutowane części Bonsai. Część drutów można zacząć już ściągać.

Sierpień

Nadal Bonsai potrzebuje dużo wilgoci a więc podlewamy kilka razy dziennie. Jeżeli planujemy drzewko kwitnące lub owocujące więc nie zasilamy obecnie ich nawozem. Możemy na zasadzie odżywki użyć nawozu potasowo-fosforowego. Nie powinniśmy już wykonywać zabiegu przycinania, gdyż drzewko jeśli po przycięciu wypuści nowe kierunki to potrafią one zimą przemarznąć. Ostatnie faza na zdjęcie drutów. Tak więc oglądamy dość dokładnie konary i cele, na jakich założyliśmy druty a jeżeli tylko zauważymy, że któryś wrzyna się w skórę to obecnie zdejmujemy. Z tej pory, aż nastanie wiosna drzewek Bonsai obecnie nie drutujemy.

Wrzesień

W wrześniu drzewka owocowe wydają owoce, przecież tak ogólnie rzecz używając stanowi toż okres kiedy drzewko komponuje się do zimy. Podlewanie należy ograniczyć. Nie robimy już żadnych sposobów formowania, jak także nie nawozimy już Bonsai, aż do innej wiosny.

Październik

Należy usunąć jesienne liście gdyż potrafiły się być źródłem wad i szkodników. Są przecież wyjątki: buki, dęby, graby, które korzystają brązowe liście, mogą pozostać na drzewach. Również w przypadku drzewek iglastych usuwamy opadłe igły. Stanowi obecne też kolej na wykonanie zajęcia dla polskiego Bonsai do przezimowania.

Listopad i grudzień

Drzewko Bonsai wprowadzamy na zachowaniu zimowym. Najgorsze są mrozy rozwijające się przez parę dni, bo wtedy korzenie nie mogą pobierać wody i przenosić jej do większych partii drzewka. W żadnym jednak przypadku nie należy ich kopiować do cieplejszych pomieszczeń gdyż zakłóci toż ich naturalne funkcjonowanie.

źródło Drzewka Bonsai podstawowe informacje

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments