Agencja pracy Tymczasowej

Agencja Pracy Tymczasowej Stepnica Zadzwoń 790666593

zachodniopomorskie

Rozliczanie płacy minimalnej we Francji jest obowiązkowym obowiązkiem firm, których kierowcy wykonują usługi transportu międzynarodowego na placu tego państwa. Razem z ustawą Loi Macron oraz wdrożonym dekretem nr. 2016-418, francuskie wynagrodzenie odpowiednie dla delegowanych kierowców ciężarówek wyszczególnione pozostało w realnych regulacjach.

Agencja Pracy Tymczasowej Kalisz Pomorski Zadzwoń 790666593

Konieczność wypłacania ustalonej ceny za wszelką godzinę pracy wpływa na kursy pracownicze polskich spółek transportowych tworzących we Francji, a ponadto wymusza pewne obowiązki administracyjne na pracodawcach organizujących podróże służbowe naszych pracowników.

Zamów pracowników wejdź na Agencja Pracy Tymczasowej

Obowiązki administracyjne

Przedsiębiorstwa transportowe zobowiązane są do wyznaczenia swojego człowieka na terenie Francji, we jakichkolwiek możliwych przypadkach delegowania. Wynika to także kabotażu, jak również przewozu dwustronnego. Przedstawiciel tego typu winny jest zbyt reprezentowanie przedsiębiorstwa we Francji, a ponadto dostarczanie wymaganej dokumentacji.

Firma transportowa musi i wypełnić dla wszystkiego delegowanego kierowcy ciężarówki odpowiednie zaświadczenie o fakcie delegowania. Wymogiem administracyjnym jest i prowadzenie ewidencji czasu pracy robionej na polu Francji. Kierowca ciężarówki powinien mieć zaświadczenie o delegowaniu w samochodzie, wspólnie z dokumentem potwierdzającym zawarcie umowy o pracę.

Zasady rozliczenia

Rozliczanie płacy minimalnej we Francji obejmuje wyznaczenie godzin pozycji w środek wspólny z funkcjonującymi na placu tego państwa zasadami. Powinno uwzględniać godziny równoważne oraz nadliczbowe, wypłacane z prawym dodatkiem według obowiązującej stawki. Od stycznia 2019 roku, stawka płaca minimalna we Francji zwiększyła się i właśnie wynosi 10,03 euro za godzinę. W zestawieniu należy też uwzględnić godzina pracy tzw. amplitudy, która składa okres między odpoczynkami pracownika.

Agencja Pracy Tymczasowej Kalisz Pomorski Zadzwoń 790666593

Niezbędne jest ponadto wyznaczenie dni urlopu oraz innych wolnych dni, włącznie z kojarzącymi się do nich wynagrodzeniami. Obowiązek rozliczania płacy minimalnej we Francji nie dotyczy przewoźników, którzy powodują jedynie przejazdy tranzytowe.

Płaca minimalna a prawo unijne

Razem z aktualnymi przepisami, składniki wynagrodzenia oraz inne dodatki zawarte w państwowym układzie zbiorowym dotyczą również delegowanych pracowników francuskich. Regulacje te nie są tożsame z przepisami prawa unijnego, jednak podlegają weryfikacji w wypadku przeprowadzania kontroli przez francuską Państwową Inspekcję Pracy.

Francuskie służby kontrolne wymagają honorowania krajowych przepisów, nawet jak sprzeciwiają się temu aparaty unijne. Płaca minimalna powstająca z programu zbiorowego może wtedy wynosić nie tylko minimalną stawkę godzinową, ale i dodatek stażowy (uzależniony od długości sztuki oraz awansujący do 8 proc.), dodatek z urzędu pracy porą nocną, wszelkie dodatki z urzędu pozycji w ogromna i niedziele oraz należności z urzędu podróży służbowych, naliczane za każdy dzień z pomieszczeniem oraz dwoma posiłkami.

Konsultacja techniczna

Źródło artykułu Rozliczenie płacy minimalnej we Francji

 

Agencja Pracy Tymczasowej Kalisz Pomorski Zadzwoń 790666593

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments